Přelety družic Starlink – časy pro vaše město

SpaceX Elona Muska se díky konstelaci Starlink stala velmi rychle největším provozovatelem satelitů na světě. Při každém startu Falconu 9 je vyneseno 60 družic – v průměru jednou měsíčně. Ve finále má Starlink disponovat nejméně 12 tisíci družicemi. Kde najít časy přeletů družic Starlink?

Kupte si hvězdářský dalekohled a ochutnejte krásy vesmíru

Přelet družic Starlink na jedno kliknutí… vlastně na dvě

První a jednodušší možnost nabízí stránka james.darpinian.com/satellites. Postup je v tomto případě velmi jednoduchý. Stačí otevřít stránku, která má dvě části:

Vlevo vidíte očekávané přelety pro vaše místo a čas (AM ráno, PM odpoledne). Stačí kliknout na daný čas – družice Starlink obvykle poznáte tak, že pod časem je uveden vyšší počet družic (na obrázku níže například 27x).

Uprostřed vidíte globus s vaší pozici (You) a očekávanou dráhou družic.

Kliknout můžete také na See where it will appear in your sky. Otevře se street view s vaším místem pozorování, kde vidíte přímo nad svým domem celý přelet, takže víte, na kterou část oblohy se dívat.



Satelity Starlink zejména po startu mění často svou dráhu, takže údaje je potřeba brát s rezervou a pokusit se přelet pozorovat už pár minut před očekávaným časem, případně počkat pár minut po něm. 

Přelety družic Starlink
Přelety družic Starlink

Přelety satelitů Starlink: přehledně v tabulce

Postup je stejný jako u přeletů ISS. Klikněte na město, které je k vám nejblíže (časy se liší nepatrně). Na rozdíl od ISS zde nemáme jeden objekt, ale stovky a brzy tisíce satelitů.

Kraj
Krajské město
Další město
Praha
Praha
-
Středočeský kraj
Kutná Hora
Mladá Boleslav
Jihočeský kraj
České Budějovice
Tábor
Plzeňský kraj
Plzeň
Rokycany
Karlovarský kraj
Karlovy Vary
Cheb
Ústecký kraj
Ústí nad Labem
Most
Liberecký kraj
Liberec
Jablonec nad Nisou
Královéhradecký kraj
Hradec Králové
Náchod
Pardubický kraj
Pardubice
Ústí nad Orlicí
Vysočina
Jihlava
Třebíč
Jihomoravský kraj
Brno
Znojmo
Olomoucký kraj
Olomouc
Jeseník
Moravskoslezský kraj
Ostrava
Frýdek-Místek
Zlínský kraj
Zlín
Valašské Meziříčí

Po kliknutí na město se nám objeví podobná tabulka:

Přelety družic Starlink
Přelety družic Starlink

V menu vypuštění si můžeme najít konkrétní balík 60 družic Starlink podle data jejich startu. Výhodné je pozorovat vždy nejnovější balíček, protože družice jsou ještě blízko sebe a teoreticky i na nižší dráze (jasnější). Družice se v dalších týdnech dostávají na vyšší dráhu a nemusí být pouhým okem vidět.

Důležitý je údaj začátku a konci přeletu a nejvyšší bod – čím vyšší je výška, tím lépe. Přelety do 20 stupňů nemá smysl pozorovat, jsou nízko nad obzorem. Soustřeďte se spíše na ty s výškou nad 70 stupňů. Azimut pak udává světovou stranu (SSZ = severoseverozápad, S = sever, V = východ atd.).

Vláček družic na obloze

V prvních dnech po startu vypadají družice Starlink jako vláček jasných objektů, který se pohybuje po obloze. Právě to z nich dělá vděčný cíl pozorovatelů. Přibližnou pozici vláčku můžete sledovat na této stránce. Na Wikipedii pak naleznete přehled dosavadních a plánovaných startů družic Starlink.

Dopady na astronomii

Tisíce satelitů Starlink i dalších konstelací budou mít bohužel i negativní dopad na astronomii. Stopy od družic budou rušit astronomická pozorování a na rozdíl od klasického světelného smogu před nimi nelze utéct. Dalším problémem mohou být srážky družic a vznik kosmického smetí. Provoz na oběžné dráze postupně houstne.