Najděte si snadno a rychle aktuální čas přeletu Mezinárodní kosmické stanice (ISS) pro různá místa České republiky. Stačí jedno kliknutí.
V tabulce jsou uvedena velká města v jednotlivých krajích, což pro určení času přeletu ISS bohatě postačuje (rozdíly jsou minimální). Níže také naleznete vysvětlivky.
Tip: Skvělá animace: Podívejte se na všechny družice a kosmické smetí v reálném čase
TIP: Kupte si hvězdářský dalekohled a ochutnejte krásy vesmíru
Přelety ISS v ČR
Přelety pro vybraní místa na Slovensku:
FAQ
Jak poznám přelet Mezinárodní kosmické stanice?
ISS vypadá jako jasná a pomalu se pohybující „hvězda“, která nebliká. Přelet celé oblohy ji trvá řádově několik minut.
Jak nelézt čas přeletu?
- Na stránce si vyberte některé z nabízených měst, které se nachází poblíž vašeho místa bydliště. Pro každý kraj jsme vybrali dvě města. Časy přeletů se pro území celé České republiky liší v rozmezí maximálně několika desítek sekund. Najít čas přeletu pro město ve Vašem kraji tedy naprosto postačuje.
- Po kliknutí na vámi vybrané nejbližší město se otevře stránka na webu heavens-above.com s časy přeletů Mezinárodní kosmické stanice. Čas je vždy platný pro Českou republiku, není nutné ho přepočítávat a to ani v době letního času.
Na vygenerované stránce nejsou žádné časy?
V tom případě ISS v nejbližších dnech nad územím České republiky po setmění nepřelétává. Je nutné se na stránku vrátit později.
Co znamenají jednotlivé údaje?
- Datum – datum přeletu
Jasnost – jasnost ISS v době přeletu, čím je číslo nižší, tím je přelet jasnější. Za velmi jasný lze považovat přelet s jasností kolem -2 mag a méně. - Začátek, nejvyšší bod, konec – podrobnosti o začátku přeletu, nejvyšším bodě stanice na obloze a konci přeletu
Alt. – výška nad obzorem. Důležitá je hlavně u nejvyšší bodu, čím je číslo ve stupních vyšší (blíže k 90) tím lépe, ISS se během přeletu dostane výše nad obzor.
Az. – azimut – kde přelet začíná, končí, kde dosáhne ISS nejvyššího bodu (JJV = jihojihovýchod, SSZ = severoseverozápad, S = sever, V = východ atd.)
Záblesky družic Iridium
Vděčným cílem nočních toulek po obloze je pozorování záblesků družic sítě Iridium. Ta byla založena v roce 1998 pro účely telekomunikačních služeb. Cílem sítě bylo, abyste se mohli za nemalý peníz dovolat z jakéhokoliv místa na planetě. Projekt však neměl příliš úspěch a záhy zkrachoval. V posledních letech zažívá Iridium určité oživení a na oběžné dráze se stále prohání více než 60 jejich družic, které díky reflexním částem (zejména antény) odráží sluneční záření a hází tak na Zemi „prasátka“.
Oproti pozorování přeletů ISS je tu však několik zásadních rozdílů:
- Nepozorujeme přelet ale pouze záblesk o jasnosti až -8 mag a délce trvání 1 až 5 sekund.
- Vzhledem k délce trvání záblesku je dobré vědět, kde na obloze k úkazu dojde.
- Čas a jasnost záblesku jsou podstatně náchylnější k určení přesného místa pozorování. V případě ISS můžete klidně zadat jako místo pozorování například Prahu, ačkoliv se nacházíte 100, 150 km od Prahy. Rozdíl v čase a dalších údajích je zanedbatelný. V případě záblesků družice Iridium bychom měli být přesnější, doporučujeme přesnost do 10 km.
Jak na to?
- Klikněte na tento odkaz. Zobrazí se mapa. Vyberte své místo pozorování a levým tlačítkem myši ho označte. Tento postup lze použít pro jakékoliv místo na Zemi.
- Klikněte na Aktualizovat dole na stránce.
- Přejdete na titulní stránku heavens-above.com
- Zde si kromě záblesků Iridia můžete zvolit i přelety ISS pro dané místo pozorování, přelety všech družic pro následujících 24 hodin, případně i přelety dalších družic (Envisat, Genesis, …). Nás ale teď zajímají záblesky družic Iridium, proto vybereme položku Záblesky družic Iridium.
- Otevře se nám tabulka s časy záblesků.