Jestli se od Keplera něco příliš neočekávalo, byla do detekce většího množství multiplanetárních systémů. Pokud totiž chceme odhalit exoplanetu tranzitní metodou, musí tato planeta obíhat v rovině, která směřuje k nám. Pravděpodobnost, že by dvě planety obíhaly okolo jedné hvězdy ve stejné rovině je už výrazně menší, u tří se to rovná skoro zázraku a při čtyřech vám astronom omdlí. Jenomže mezi dosud objevenými kandidáty je velké množství hvězd, u kterých Kepler našel více než jednu planetu. U hvězdy Kepler-11 jich našel dokonce šest! Dalším „multi systémem“ je Kepler-18 (v katalogu Keplera KIC 864428, KOI-137).
Kepler-18 je hvězda podobná Slunci, jen její poloměr je asi o 10% větší. Na obloze Kepler-18 pouhým okem či amatérským dalekohledem nenajdete, její jasnost dosahuje 14 mag.
Pětimetrový dalekohled Hale na slavném a pro astronomy zaslíbeném Palomaru potvrdil nález hned tří planet kosmickým dalekohledem Kepler. Astronomům dokazování existence planet ulehčil fakt, že planety Kepler-18 c a Kepler-18 d obíhají okolo své hvězdy v rezonanci 2:1 (poměr jejich oběžných dob je v tomto poměru). Jedna z exoplanet (Kepler-18 b) může spadat do kategorie super-Zemí, ostatní dvě jsou spíše hmotnějšími a většími variantami Neptunu. Vzhledem k malé vzdálenosti od hvězdy je nejnižší rovnovážná teplota na Kepler-18 d a to zhruba 800 K (527°C).
Kepler-18 b:
Hmotnost: 6,8 ± 3,4 Země
Poloměr: 2 Země
Oběžná doba: 3,5 dní
Kepler-18 c:
Hmotnost: 17,2 ± 1,9 Země
Poloměr: 5,4 Země
Oběžná doba: 7,6 dní
Kepler-18 d:
Hmotnost: 16,5 ± 1,4 Země
Poloměr: 6,9 Země
Oběžná doba: 14,8 dní
Doporučený článek: Více multi než jsme čekali? (o multiplanetárních kandidátech od Keplera)
Zdroje:
- Kepler 18-b, c, and d: A System Of Three Planets Confirmed by Transit Timing Variations, Lightcurve Validation, Spitzer Photometry and Radial Velocity Measurements
- mcdonaldobservatory.org
- Katalog Keplera