Pokud se už lovci exoplanet či spíše jejich teoretičtí kolegové zhluboka ponoří do hypotéz, které mohou posloužit úvahám o mimozemských civilizacích, pak je to obvykle řešení dvou otázek: kolik obyvatelných planet existuje (v Galaxii, vesmíru) a kdy se vlastně objevily první potenciálně obyvatelné exoplanety.
Obě otázky tak trochu koketují s rovnicí, kterou kdysi sestavil Frank Drake, ale odpovědi na ně jsou velmi složité. Není samozřejmě úplně jasné, na jakých planetách se může život vyvinout a pokud jde o historii těchto planet, tak i zde máme bílá místa.
Peter Behroozi a Molly S. Peeples to vzali hodně zeširoka, podívali se na data z Keplera i na vývoj galaxií a modely vzniku planet.
Podle jejich odhadů by v Galaxii mohla být miliarda planet, jako je Země. V rámci pozorovaného vesmíru to může být 1020 planet tohoto typu a stejné množství obřích planet. Zdůrazněme, že mluvíme o planetách o podobné velikosti jako má Země a nikoliv o potenciálně obyvatelných.
Studie říká, že Země vznikla po 80 % existujících planet podobných Zemi v Galaxii i vesmíru. Pokud bude vznik hvězd a planet nadále pokračovat, pak můžeme udělat takový myšlenkový experiment. Představte si všechny planety podobné Zemi, které kdy vznikly nebo vzniknou ve vesmíru. Asi 92 % těchto planet podle studie teprve vznikne. Na slavnou Fermiho otázku, kde tedy všichni jsou? možná můžeme odpovědět, že jsme zkrátka na vesmírnou párty přišli moc brzy. A nebo je to všechno jinak…
Zdroje: NASA, On the history and future of cosmic planet formation