Mezera ukazuje na existenci planety.
Veterán astronomie pozoroval hvězdu TW Hydrae, kterou nalezneme ve vzdálenosti nějakých 180 světelných let v souhvězdí Hydry.
Hvězdu obklopuje protoplanetární disk o průměru asi 440 AU. Ve vzdálenosti přibližně 12 miliard kilometrů od hvězdy (80 AU) najdeme poměrně výraznou mezeru o průměru 20 AU. Podobné mezery jsou obvykle signálem existence planety, která podobnou mezeru v disku z prachu a plynu „vymetla“. Hmotnost případné planety se v tomto případě odhaduje na 6 až 28 Zemí.
Je vhodné zmínit, že planetu v disku nevidíme a samotná mezera není bez ohledu na optimismus tiskové zprávy důkazem pro existenci planety.
Objev exoplanety u TW Hydrae byl ohlášen už v roce 2007. Vědci tehdy přišli s teorií o existenci velmi blízké planety s oběžnou dobou asi 3 dní. Později byl však tento objev horkého jupitera zpochybněn.
Není to tak dávno, co hmotnost disku v okolí TW Hydrae změřil infračervený dalekohled Herschel. Podle jeho odhadů je celková hmotnost disku 50 Jupiterů a je tak dostačující k výrobě i několika průměrných planetárních systémů.
Zdroje: NASA, The 0.5-2.22µm Scattered Light Spectrum of the Disk Around TW Hya: Detection of a Partially Filled Disk Gap at 80 AU