Nová studie přichází s přesnějšími údaji pro systém Kepler-11.
Kepler-11 patří k nejpočetnějším známým planetárním systémům. Kolem mateřské hvězdy, která je velmi podobná Slunci, obíhá hned šest planet. Pět z nich je namačkáno do vzdálenosti mezi 0,091 a 0,25 AU. Jedná se pochopitelně o velmi horké světy, nejbližší planeta dostává 122x více záření a nejvzdálenější z vnitřní pětky pak 16,3x více záření než Země. Nejvzdálenější planeta „g“ je na tom nejlépe, když dostává 4,7x více záření.
V nové studii došlo na první pohled k velkým změnám především ve hmotnostech a tedy i hustotách planet. Především u planet „c“ a „e“ jde však o hrubý odhad. Hmotnost „c“ se odhaduje na 2,9 (+2,9, – 1,6) Země, „e“ pak na 8 (+1,5, -2,1).
Údaje o hmotnosti planet nebo spíše jejich odhadu jsme mohli nalézt už v objevitelské studii, což u tranzitujících planet není příliš obvyklé. Výhodou planetárního systému Kepler-11 je, že pět planet obíhá blízko sebe a tudíž se navzájem gravitačně ovlivňují. Tento fakt se následně odráží v časech tranzitů. Proto také chybí nějaké pěkné číslo u hmotnosti poslední planety, která je už přece jen dál ve vzdálenosti 0,466 AU. Nová studie amerických astronomů využívá této výhody a novějších dat z Keplera a údaje o hmotnostech ale také poloměrech planet upřesňuje.
Planetární systém u hvězdy Kepler-11 (Lissauer et al., 2013)
Planetární systém u hvězdy Kepler-11 (objevitelská studie)
Zdroj: All Six Planets Known to Orbit Kepler-11 Have Low Densities