Nebyl ani zdaleka tak slavný jako Kepler, ale v historii výzkumu exoplanet bude mít vždy své místo. Kosmický dalekohled MOST (Microvariability and Oscillations of Stars Telescope) ukončil svůj provoz.
Kanadský vesmírný dalekohled měl hmotnost 54 kg a vešel by se vám na pracovní stůl. Na palubě měl 15 cm dalekohled, který sledoval jasnost vybraných hvězd. Do vesmíru se vydal 30. června 2003 a pracovat měl v ideálním případě rok!
MOST sehrál důležitou roli při výzkumu Proximy Centauri. V letech 2014 až 2015 provedl 15 000 měření jasnosti nejbližší hvězdy od Slunce a fakticky vyloučil možnost tranzitu exoplanety Proxima b. Na druhou stranu zjistil, že na Proximě Centauri dochází velmi často k velkým erupcím. Jasnost hvězdy se mění každých asi 20 minut, což komplikuje hledání jakékoliv tranzitu.
@MOST_Telescope can no longer be powered up. It's had a long life, overshooting its planned 1-year lifespan by a factor of 15! Thank you to @WarmNeptune, the MOST science team, @csa_asc and @MSCI_in_space for keeping the mission going for as long as it would go. pic.twitter.com/zw3zyDnIRt
— Diana Dragomir (@cabridelle) April 4, 2019
MOST také objevil tranzity exoplanety HD 97658 b, která byla objevena měřením radiálních rychlostí. Její poloměr je okolo 2 Zemí. HD 97658 je jednou z nejjasnějších hvězd s tranzitující exoplanetou. Najdeme ji ve vzdálenosti 70 světelných let v souhvězdí Lva.
Nepochybně nejvýznamnějším počinem dalekohledu MOST je objev tranzitů exoplanety 55 Cnc e. Jedná se o jednu z pěti planet (ostatní netranzitují) v systému, který byl dlouho nejpočetnějším známým systémem mimo Sluneční soustavu.