Kosmický dalekohled Kepler chrlil velké množství dat. TESS ho v tomto ještě překoná. Vědci používají algoritmy, uvolňují data pro ostatní vědce, koketují s umělou inteligencí. Přesto mohou některé objevy uniknout. A zde přichází příležitost pro vás. Po zveřejnění prvních dat (sektory 1 a 2) byl spuštěn nový projekt Planet Hunters TESS.
Každý uživatel internetu může prohledávat světelné křivky z TESS a hledat v nich tranzity planet. Není to tak těžké, jak se může zdát.
Stačí se registrovat a můžete se pustit do hledání. Poté klikněte na Classify a můžete se pustit do práce. Po kliknutí máte možnost přepnout na Tutorial, který vám poradí.
V první fázi byste měli absolvovat menší školení. Systém vám předloží pár křivek s tranzity. Musíte je označit pomoci žlutých rámců. Následně vám systém nalezené či spíše nenalezené tranzity opraví.
V sobotu 8. prosince byly prozkoumány 4 % dat. Ale další budou v následujících nejméně dvou letech ještě přicházet.
Je na co navazovat
Současný projekt pod Zooniverse není nový. Původní Planet Hunters pracoval s daty z primární mise Keplera. Práce dobrovolníků vedla k několika objevům. Připomeňme třeba unikátní systém PH1 (Kepler-64b) a hlavně Tabbyinu hvězdu!
Nejpilnější lovci se stali spoluautory studií a někteří dostali i prestižní ceny od Americké astronomické společnosti.
Hlavní mise Kepler skončila a začala mise K2. Data z této části mise zase zkoumají lidé v rámci projektu Exoplanet Explorers, který byl propagován v jedné australské televizní show.