Je to přibližně týden, co na Zemi dorazila data z dalekohledu Kepler. Tentokrát ještě cennější než jindy. Ukrývaly se v nich totiž informace o systému TRAPPIST-1.
Astronomové nedávno ohlásili objev sedmi planet u velmi chladného a malého trpaslíka TRAPPIST-1. O objev se postaraly dva dalekohledy – TRAPPIST a kosmický Spitzer.
Velmi netrpělivě se ale čekalo na data z Keplera. Ten pozoroval TRAPPIST-1 od 15. prosince 2016 do 4. března 2017, takže vědci mají nyní k dispozici přesná fotometrická data z více než 70 dnů takřka nepřetržitého pozorování.
Jen týden poté, co data dorazila na Zemi a byla uveřejněna (nekalibrovaná data) vyšla první studie.
Rodrigo Luger a jeho kolegové se podívali zejména na planetu „h“. Ta se sice nachází už za obyvatelnou oblastí ale je to jediná ze sedmi planet, u které jsme neznali přesně oběžnou dobu. Dosud byl totiž pozorován jen jeden její tranzit.
Podle dat z Keplera má TRAPPIST-1h oběžnou dobu 18,764 dní. Tento údaj je hodně zajímavý a dává smysl. Pokud si pamatujete, tak v jednom z dřívějších článků jsme psali, že oběžné doby ostatních planet jsou v rezonanci – jejich oběžné doby (P) jsou v poměru celých kladných čísel: Pd/Pc, Pe/Pd, Pf/Pe, Pg/Pf jsou v poměrech 8:5, 5:3, 3:2, 3:2 a 4:3.
Nyní víme, že oběžná doba „h“ je v poměru s oběžnou dobou planety „g“ 2:3.
Podle Keplera má TRAPPIS-1h poloměr 0,715 Země a rovnovážnou teplotu 169 Kelvinů. Jedná se tedy o jednu z nejchladnějších známých exoplanet zemského typu.
Data také odhalila několik erupcí hvězdy, což není u tohoto typu hvězdy žádné překvapení. Perioda rotace hvězdy by měla být přibližně 3,3 dnů. TRAPPIST-1 se tak otáčí asi 8x rychleji než Slunce.
Data z Keplera mohou být využita také k zpřesnění údajů o změnách v časech tranzitů (TTV) – planety se vzájemně gravitačně ovlivňují. Z TTV vědci odhadli i hmotnosti planet. Na to si ale musíme ještě počkat.
Zdroj: A terrestrial-sized exoplanet at the snow line of TRAPPIST-1
Nepřehlédněte
Orgie pro kosmonautiku? Cestování mezi planetami u TRAPPIST-1 nebude tak snadné