Je to neuvěřitelné, ale už to bude 8 let od chvíle, co se do vesmíru vydal kosmický dalekohled Kepler. A mění astronomii.
Kepler stále pracuje a je z něj doslova továrna na vědu. Když Kepler začínal, pozoroval jedno zorné pole v oblasti tzv. letního trojúhelníku. Pak mu ale postupně odešly dva gyroskopy a primární mise skončila.
Od března 2014 běží mise s názvem K2. Dalekohled v prostoru stabilizují motory a tlak slunečního záření. Kepler se musí natáčet, takže jedno zorné pole pozoruje necelé tři měsíce. Momentálně běží kampaň číslo 12, na kterou naváže 13. od 8. března.
Nové obzory
V rámci první mise Kepler hledal především exoplanety. Data ale byla využívána také pro astroseismologii, kdy se studují oscilace hvězd, což vědcům umožňuje se o hvězdách dozvědět řadu informací. Kromě toho Kepler objevoval také zákrytové dvojhvězdy — princip je stejný jako u exoplanet, jen okolo těžiště neobíhá hvězda a planeta ale dvě hvězdy.
Nová zorná pole ovšem otevřela nové možnosti. Kepler pozoruje hvězdokupy i tělesa Sluneční soustavy. Data jsou využívána pro studium bílých trpaslíků, asteroidů, hvězdokup, proměnných hvězd (včetně supernov) a spoustu dalšího.
- Kepler pozoroval Slunce. Využil jedno z největších zrcadel ve Sluneční soustavě
- Maďaři ochočili Keplera a proměřili asteroidy
- Kepler objevil nejkulatější známý objekt ve vesmíru
Do odborného tisku míří studie založení na datech z první mise ale samozřejmě také z K2. První mise má zatím převahu. Na základě dat z první mise vyšlo 1886 studí, na základě dat z K2 zatím 219 (ke konci ledna). Exoplanet se týká 47 % studií, ostatních oborů pak 53 %. Exoplanety už tak v podstatě hrají druhé housle.
Počet studií roste, jak ukazuje graf:

Aktuální stav v roce 2017:
- Kepler: 65 studí
- K2: 26 studií
Zdroj dat: keplerscience.arc.nasa.gov